Arıkaya Mahallesi

arikaya-köyü

Arıkaya Mahallesi

Arıkaya köyü
Arıkaya köyü iki tarihi çeşmesiyle bir camisi ve birde okulu var. Okul Babamın anlattıklarından hatırladığım kadarıyla ; önceleri cami lojmanında öğrenci okuttukları daha sonra da okul yapılınca oraya taşındıkları ,eğitime orada devam ettikleri.

Okul malum diğer sayfalarda yada yukarıda fotoğraflarda görünüyor,tek katlı üsten yağan yağmurun altan aktığı, rüzgar esince bir duvardan girip öbür duvardan çıktığı virane bir bina. Biz okula giderken resimde görüldüğü gibi rüzgar dışardan içeriye giren ve yağmur yağınca sağa sola saklandığımız virane bir bina kış gelmeden çaresine bakmak gerek deyip herhalde birinci sınıfta okurken bizi sıra yaparak topluca ilerde bulunan ırmağa getirip oradan gösterdikleri büyüklükte taş getirdik büyük öğrenciler Orhan Çavuş, İsmail Çavuş , Mahmut Kumaş,Recep Yıldırım abiler (İsmini hatırlayamadıklarım affetsin.Birde onlar sonuçta ilkokul öğrencisi günümüz öğrencilerinin örnek alması gereken bir çalışma yaptılar) diyelim çamur karıştırıp getirilen taşlarla pervazların arasını doldurup soğuk havalarda içeriyi korumaya almaya çalışmışlar pervazların arasını doldurmuşlar.Çatı çökmesin diye bizim sınıfın ortasına bir direk dikmişlerdi malum o zamanlarda çok kar yağar çatıda biriken kar çatının çökmesine yolaçabilirdi.

Hiç aklımdan çıkmaz rahmetli babam bir kış günü sınıfa geldi bize dönerek bakın eğer çatı çökerse kafanızı aha böyle sıranın altına sokacaksınız deyip ön tarafta oturan bir kız öğrencinin kafasını tutup sıranın altına doğru itmiş sınıfca gülmüştük hepsi mazide kaldı.

Bir öğretmen olarak düşünüyorumda babamın öğrenciye anlatım yeteneği bayağı güzelmiş konuyu anlatırken bayağı dramadize edebiliyormuş.

Şimdi ise taşımalı eğitim ve göç nedeniyle artık o okulda mazi olmuş resimlerini gördüğümde içim sızladı bana göre köyümüzün müzesi olarak saklanmalı!…
Mustafa kültür’ün wep Sayfasından alınmişdır

Arıkaya Mahallesi İçin Fotoğraf GönderYayınlayalım
/ Mahalleler

Yazar hakkında

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Cevap Bırakın