Pilav Dağı

Pilav Dağı

İspanyol askerler için böyle ağladı!
İspanyol ve Ukraynalı askerler için anma töreni
Maçka’da 10 yıl önce düşen uçakta hayatını kaybeden İspanyol ve Ukraynalı askerler için Pilav Dağı’nda anma töreni düzenlendi.

İspanyol Barış Gücü uçağı kazası, Trabzon’un Maçka ilçesinde 26 Mayıs 2003 sabahı meydana geldi. Afganistan’da görev yapan İspanyol Barış Gücü askerlerini taşıyan Ukrayna’nın UmAir Havayolları’na ait YAK – 42 tipi uçak, yakıt ikmali için Trabzon Havalimanı’na inişe geçtiğinde, aşırı sis nedeniyle Atasu Beldesi’nde Pilav Dağı’na çakıldı. Kazada 62 İspanyol asker ile uçağın 13 Ukraynalı mürettebatı öldü.

Subaylar tam kadro

Kazanın 10’uncu yıldönümü nedeniyle Trabzon’a gelen İspanya’nın Ankara Büyükelçisi Gonzalez Aller Jurado, İzmir NATO LANDCOM Kurmay Başkanı Tuğgeneral Andres Freire Garcia, İspanya Savunma Ataşesi Albay Julian de Pablo Martin, İspanya Jandarma Ataşesi Albay Eduardo Fernandez ile Albay Angel Gomez Talavera, Albay Gabriel de Dieogo Coppen, İspanya Savunma Ateşe Yardımcısı Faustino Morone, Ricardo Romero ve Ramon Lopez Martin, bu sabah önce Atasu Belde Belediyesi’ni ziyaret etti. Büyükelçi Jurado, Belediye Başkanı Mustafa Köse’ye Sivil Liyakat Nişanı taktı.

İmama sivil liyakat nişanı

İspanyol ekip, kaza bölgesinde bulduğu askerlere ait eşyaları da İspanya’daki ailelerine gönderen Konaklar Mahallesi Kıran Camii imamı Sait Topçu’yu (sağda) da unutmadı ve Jandarma Havacılık Liyakat Nişanı ile onurlandırdı. İspanya Büyükelçisi Jurado, “Mükemmel işbirliğinden ötürü takdirlerimizi sunuyorum. Bizim minnettarlığımız her ne kadar sözlerle anlatılmayacak olsa da sizlere liyakat nişanı takdim etmek istedik” dedi.

ispanya

İmam’a İspanya’dan nişan!
İmam Sait Topçu’ya, İspanyol Barış Gücü askerinin ölümüyle sonuçlanan uçak kazasınında, olay yerindeki bir askerin eşyalarını İspanya’daki ailesine gönderdiği için İspanya Liyakat Nişanı verilecek
Trabzon’un Maçka İlçesi’nde meydana gelen, 62’si İspanyol Barış Gücü askeri, 13’ü de Ukraynalı mürettebat olmak üzere 75 kişinin ölümüyle sonuçlanan uçak kazasının 10’uncu yılında, olay yerinde bulduğu bir askere ait eşyaları İspanya’daki ailesine gönderen imam Sait Topçu’ya İspanya Liyakat Nişanı verilecek.

Kaza, Maçka İlçesi’nde 26 Mayıs 2003 sabahı meydana geldi. Afganistan’da görev yapan İspanyol Barış Gücü askerlerini taşıyan Ukrayna’nın UmAir Havayolları’na ait YAK – 42 tipi uçak, yakıt ikmali için Trabzon Havalimanı’na inişe geçtikten sonra, aşırı sis nedeniyle Pilav Dağı’na çakıldı. Kazada 62 İspanyol asker ile Ukraynalı 13 mürettebat hayatını kaybetti. Uçak kazasının 10’uncu yıl dönümünde kazanın olduğu yere ilk çıkanlardan olan Konak Mahallesi Cami İmamı Sait Topçu unutulmadı. Pilav Dağı’nda kaza bölgesine çıkarak kurtulan olup olmadığını araştıran, daha sonra da gelen Türk askerlere yardım eden, kaza bölgesinde bulduğu askerlere ait eşyaları da İspanyadaki ailelerine gönderen Topçu’ya, Maçka’da düzenlenecek anma töreni öncesinde İspanya Liyakat nişanı verilecek.
‘ÇOK MUTLU VE SEVİNÇLİYİM’

Konaklar Mahallesi’nde Kıran Cami’nin imamı olarak görevine devam eden Sait Topçu, liyakat nişanı alacak olmasından ötürü sevinçli olduğunu belirterek, “Liyakat nişanına layık görüldüğüm için çok mutlu ve sevinçliyim. Bir din adamı olarak liyakat nişanı almanın ülkem adına çok gurur verici bir olay olduğunu düşünüyorum. Liyakat nişanını layık görenlere teşekkür ediyorum. Ben yapmam gerekeni yaptım” dedi.

FAİR PLAY ÖDÜLÜ VERİLMİŞTİ
Topçu, davRanışı nedeniyle Olimpiyat Komitesi’nden Fair-Play ödülü de aldığını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:
“Olay yerine çıktığımda uçak ve cesetler yanıyordu. Cesetler parçalanmıştı. Bir askerin yanında bulduğum eşyaları, künyesini, kartvizitleri, fotoğrafları ve benzeri eşyalarını aldım, daha sonra İspanya’ya ailesine gönderdim. Bu çok olumlu karşılandı. Yetkililer ölen askerlerin ailelere eşya teslim etmemişti. Sadece benim gönderdiklerim onlara ulaştı. Bu nedenle aileler hükümete dava da açmıştı. Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan teşekkür belgesi, Olimpiyat Komitesi’nden de Fair-Play ödülü almıştım.”

DHA

Pilav Dağı Yaylası İçin Fotoğraf GönderYayınlayalım
/ Tarihçe

Yazar hakkında

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Cevap Bırakın