Temelli Köyü

temellikoyu-1

Temelli Köyü

Temelli köyün kuruluş tarihi bilinmemektedir. Rumluk olduğu kiliseden beyan edilmektedir. Bizans döneminde köyün adı prastiyos olarak adlandırılmıştı.
Fatih Sultan Mehmet Han Trabzon’u fethettiğinde rivayetlere göre Trabzon’da üç Türk köyü tespit ettiği, köylerden birinin de Temelli köyü (Prastiyos) olduğu söylenmektedir.
Kuçağlulardan bir kabile gelip köye yerleşmiştir. Daha sonra Zadioğulları (Sadıklar)Yetim Osmanlar Meyvelik mahallesine (Armenoy) yerl, Sabuklular (Küçükalioğulları)Dere Mahallesine , Yomra’dan (Uzdan) üç kabile geldi. Bu kabileler Uzunlar (Tulumalioğulları) Durmuşoğulları, Akaya (Guduzoğulları)Kerede (Uzunalioğulları), Karamehmetoğulları (Kastomonu’dan), Memişoğlu Abdullah Keskin (Sürmene’den ,Barutoğulları (Van’dan)Barut yapmasını bilen kabile idiler.
Bunların dışında kabilelerin olduğu fakat kabileisimlerinin bilinmediği söylenmektedir.
Bugün itibariyle köy : Eyüpoğlu, Barut,Ataç,Erdem, Özkan,Küçük,Yeşilyurt,Akaya,Sünger,Silik,Yurttaş,Uzun,Kaya, Kara, Karaman, Özdemir, Singer, Sağır, Demirçi, ve Keskin sülalelerinden oluşmaktadır.
Sağıroğullarından Bayraktar isimli kişinin önderliğinde kilisede ezan okunarak camiye dönüşümü sağlanmıştır. Köyümüzde uzun süre(1972)cami olarak hizmet verdi.
Kilisenin dere kısmındaki ek bina toplantı,konaklama ve lojman olarak kullanıldı. Daha sonra bina yandı yanan bina (Tahmini 1900 yılı) Guduzoğlu Ali AKKAYA ve Karamehmetoğlu Hasan KARA tarafından yapılıp okul olarak kullanıldı.
Köyün sınırları ise;Erzurum yolu(Kuru köprü)Tufanın gıranı, Işıklar(İpsori )hududundan başlar Yeni Köy(Zil) altı Barutosmanın evi başından Musausta köprüsü Çiftedere (Libadomoz), Dere mahallesi (Morlukderesi) Hzaga deres. (Çark ırmağı), Dağ yolu (Mildağı) Çordandaşı mevkii (Holhon düzü), Karaormanbaşı (Emiroğullarından kilsedüzü),Oturak taşı,Seslikaya Barışlı( Zagene) sınırı Mecitin çeşmesi altı (Barışlı), Bahçekaya (Olasa) ırmağı, Barut Hakkı değirmeni ve dere sınırlarıyla çevrili olan Temelli Köyü; Mehmetli Mahalesi (Traşonoz), Köy içi (Merkez),Dere Mahallesi, Meyvelik Mahallesi (Armenoy), Ayanlar (Ayene), Hazaga Mahallesi ve Süleymanısırtı Mahallesineden oluşmaktadır.

Kaynak:www.mackatemelli.com

Temelli Köyü İçin Fotoğraf Gönderin Yayınlayalım
/ Köylerimiz

Yazar hakkında

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Cevap Bırakın