Yeni Köy

yenikoy-1

Yeni Köy

Yeniköy, daha önce lölengena, şimdiki adı Kumrulu’ya bağlıydı. Eski adı Zil mahallesi idi. Köy tüzel kişiliğini aldıktan sonra ismi YENİKÖY olarak değiştirilmiştir. Üç mahallesi vardır. Mahalleler 1-Havuz 2-Bibat 3-Tufa dır. Kesin olmamakla birlikte Orta Asya kökenli Türklerin yerleştiği rivayetler esas alınmıştır. Özellikle 1893 yıllarında Osmanlı-Rus harbi esnasında mahallesin büyük bir kısmı doğu cephesine milli mücadeleye katıldığından nüfusun büyük bir kısmı geri dönememiştir. Bunların içerisinde kadınlar, çocuklar,yaşlılar da dahildir.

Mahallede yaşayan insanlar genel olarak yaşlılardır ,gençlerin çoğu geçim için şehre yerleşmiştir ,yaşlılar da mahallede kalmıştır. Yörede genellikle Karadeniz kültürüne ait lahana yemeği ,lahana çorbası,lahana kavurması,lahana dolması,makarna kesmesi,mısır ekmeği,peksimet ekmeği,sütlaç,yufka, yarma lapasıvb. yemek çeşitleri yapılır.

Trabzon iline 27 km, Maçka ilçesine 20 km uzaklıktadır.

Mahallede, ilköğretim okulu vardır; fakat kapalıdır. Taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır,ama 1955 yılından beri hiçbir tahlil yapılmamıştır.İçme suyu şebekesi devletten yardım almadan köylü tarafından yapılmış olup yaz aylarında çok çok yetersizdir.köylü su ihtiyacını tam olmasa da taşıma ile karşılama yoluna gitmekte olup bu yeterli değildir.1997-1998 yılları arasında köy içme suyu şebekesi vatandaşlar kendi imkanları ile tamamen yenilenmiş olup bugün hemen hemen her eve su şebekesi bağlanmıştır birde köyün girişinde bulunan kaynak suyu da özel şahıs teşebbüsü yardımı ile köy içme şebekesine bağlanmıştır. Fakat kaynak rakım olarak alçak kaldığından elektrik motoru ile basılması gerekmektedir… kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol galyan (atasu beldesi) yolundan ayrılıp yaklaşık olarak 1.5 km asfalt olup geri kalanı da stabilizedir .(yaklaşık 3 km)köy içi yollar beton kaplamadır olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynal: Vikipedia

Yeni Köy İçin Fotoğraf GönderYayınlayalım
/ Köylerimiz

Yazar hakkında

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Cevap Bırakın